Poleć znajomym

Chleb najprostszy

Jak zbierać punkty?

Autor: (2605 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Tu i teraz

...dużo nie trzeba - woda, mąka pszenna, zakwas, trochę soli i łyżka golden syrup. To chleb jeden z najprostszych - ale wyjątkowo smaczny, z chrupiącą skórką. Ja jako wielbicielka żytnich - zawsze będę je stawiać na pierwszym miejscu, ale ten - też ma swoje miejsce w chlebowej czołówce. [przepis pochodzi z ksiazki Dana Leparda "The Handmade Loaf", a znalazłam go u Tatter]

Składniki

 • 200g białego zakwasu pszennego (dokarmionego 10-12 godzin wcześniej)
 • 325g zimnej wody
 • 500g białej pszennej mąki chlebowej
 • 1 1/2 łyżeczki soli
 • 1 łyżka golden syrup

Sposób przygotowania

 1. Zakwas mieszamy z wodą i golden syrup. Dodajemy mąkę i sól i wszystko dobrze łączymy. Wyrabiamy gładkie ciasto – za pomocą miksera lub korzystając z metody Bertineta.

 2. Zostawiamy je do wyrośnięcia na 2 godziny, składając ciasto w tym czasie raz, po 1 godzinie.

 3. Z gotowego ciasta formujemy kulę, wkładamy do okrągłego koszyka złączeniami do góry i pozwalamy chlebowi dobrze wyrosnąć (3-4 godziny) w temperaturze ok. 20C. Ja czasem piekę go w foremce, więc do foremki posmarowanej olejem i obsypanej otrębami wkładam chleb – złączeniem w dół.

 4. Piekarnik nagrzewamy do 250⁰C

 5. Bochenek nacinamy i zsuwany z łopaty na kamień, zmniejszając temperaturę pieca do 230⁰C . Pieczemy z parą przez około 50 minut. Upieczony chleb – popukany od spodu – powinien wydać głuchy odgłos. Studzimy na kratce. Zachowuje świeżość nawet przez 3-4 dni.

 6. Smacznego!

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.